Vishay/Dale RLR05C1182FSRSL
RLR05C1182FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1182FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.8K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1182FSRSL.pdf
Availability of RLR05C1182FSRSL
QUANTITY
RLR05C1182FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1182FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1182FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1182FSRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1182FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1182FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C1182FSRSL
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf