Vishay/Dale RLR05C1183FSRSL
RLR05C1183FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1183FSRSL
Brief Description
RES 118K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1183FSRSL.pdf
Availability of RLR05C1183FSRSL
QUANTITY
RLR05C1183FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1183FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1183FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1183FSRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1183FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1183FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C1183FSRSL
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 5A AC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 35mA Backlight 10-VSON (3x3) datasheet.pdf