Vishay/Dale RLR05C1211FRB14
RLR05C1211FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1211FRB14
Brief Description
RES 1.21K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1211FRB14.pdf
Availability of RLR05C1211FRB14
QUANTITY
RLR05C1211FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1211FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1211FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1211FRB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1211FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1211FRB14 Details Description
Related parts for RLR05C1211FRB14
IC LSR DRVR 3.3GBPS 3.6V 32LFCSP datasheet.pdf
CONN HR10A JACK 10POS MALE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4POS 3 POLES 20V datasheet.pdf
RES 1.0K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 70NS 48WFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
.156 RECEP STRIP UNPLT datasheet.pdf
LP 7.62/02/90 3.2SN DKGN datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO SHRT HNG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf