Vishay/Dale RLR05C1212FRBSL
RLR05C1212FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1212FRBSL
Brief Description
RES 12.1K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1212FRBSL.pdf
Availability of RLR05C1212FRBSL
QUANTITY
RLR05C1212FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1212FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1212FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1212FRBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1212FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1212FRBSL Details Description
Related parts for RLR05C1212FRBSL
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
WRENCH BOX END 20MMX22MM 12.60" datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN RA datasheet.pdf