Vishay/Dale RLR05C1243FRBSL
RLR05C1243FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1243FRBSL
Brief Description
RES 124K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1243FRBSL.pdf
Availability of RLR05C1243FRBSL
QUANTITY
RLR05C1243FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1243FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1243FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1243FRBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1243FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1243FRBSL Details Description
Related parts for RLR05C1243FRBSL
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWAB 3" FOAM TIP 10/PKG datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SSOP datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) 6 Position Panel Mount, Screw Hole datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 64POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 19A TP-FA datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 12-14AWG GOLD datasheet.pdf
SCR 400V 1900A B-PUK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 16MSOP datasheet.pdf
CAP 560 UF 20% 25 V datasheet.pdf