Vishay/Dale RLR05C1300FSB14
RLR05C1300FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1300FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 130 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1300FSB14.pdf
Availability of RLR05C1300FSB14
QUANTITY
RLR05C1300FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1300FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1300FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1300FSB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1300FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1300FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C1300FSB14
CAP TACTILE ROUND IVORY datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV -5V 16SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 14-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
ULTRALINK BLACK CABLE WLAN 1' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP ALUM 14000UF 35V SCREW datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 24VC PLAD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf