Vishay/Dale RLR05C1372FSBSL
RLR05C1372FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1372FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.7K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1372FSBSL.pdf
Availability of RLR05C1372FSBSL
QUANTITY
RLR05C1372FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1372FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1372FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1372FSBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1372FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1372FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C1372FSBSL
IC MCU 8BIT 32KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-36V +/-12VOUT datasheet.pdf