Vishay/Dale RLR05C1372FSBSL
RLR05C1372FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1372FSBSL
Brief Description
RES 13.7K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1372FSBSL.pdf
Availability of RLR05C1372FSBSL
QUANTITY
RLR05C1372FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1372FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1372FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1372FSBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1372FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1372FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C1372FSBSL
BOX ABS ALMOND 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 250KBPS 8-DIP datasheet.pdf
IC DELAY LINE 30NS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .125 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6.9A IPAK datasheet.pdf
RES 432 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
NPN PHOTO TRANSISTOR SMD GULLWIN datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 30ppm 18pF 70 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf