Vishay/Dale RLR05C1373FSBSL
RLR05C1373FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1373FSBSL
Brief Description
RES 137K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1373FSBSL.pdf
Availability of RLR05C1373FSBSL
QUANTITY
RLR05C1373FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1373FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1373FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1373FSBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1373FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1373FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C1373FSBSL
Connector Receptacle 9 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 3.36K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MODULE FEMALE 2POS CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB16 M32 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TV 18C 14#22D 4#8(TWIN) SKT RE datasheet.pdf
100UF 400V 18X40 datasheet.pdf