Vishay/Dale RLR05C13R7FRBSL
RLR05C13R7FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C13R7FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.7 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C13R7FRBSL.pdf
Availability of RLR05C13R7FRBSL
QUANTITY
RLR05C13R7FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C13R7FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C13R7FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C13R7FRBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C13R7FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C13R7FRBSL Details Description
Related parts for RLR05C13R7FRBSL
MOSFET N-CH 200V 90A PLUS247 datasheet.pdf
FUSE 100A 600V T-LAG CLASS J datasheet.pdf
RES 270 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 19POS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 80 OHM 0402 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf