Vishay/Dale RLR05C1400FSRSL
RLR05C1400FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1400FSRSL
Brief Description
RES 140 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1400FSRSL.pdf
Availability of RLR05C1400FSRSL
QUANTITY
RLR05C1400FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1400FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1400FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1400FSRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1400FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1400FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C1400FSRSL
FUSE GLASS 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 22K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED RED/YLW CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 56.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DYNAMIC 1200D HDR ASSY V 20PXBLA datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf