Vishay/Dale RLR05C1500GPBSL
RLR05C1500GPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1500GPBSL
Brief Description
RES 150 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1500GPBSL.pdf
Availability of RLR05C1500GPBSL
QUANTITY
RLR05C1500GPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1500GPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1500GPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1500GPBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1500GPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1500GPBSL Details Description
Related parts for RLR05C1500GPBSL
IC TXRX COAX INTERFACE 16-DIP datasheet.pdf
IC 3.5V PWR SUPP MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A D2PAK datasheet.pdf
OSC XO 4.9152MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 42POS datasheet.pdf