Vishay/Dale RLR05C1501GRRSL
RLR05C1501GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1501GRRSL
Brief Description
RES 1.5K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1501GRRSL.pdf
Availability of RLR05C1501GRRSL
QUANTITY
RLR05C1501GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1501GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1501GRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1501GRRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1501GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1501GRRSL Details Description
Related parts for RLR05C1501GRRSL
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 8SIP datasheet.pdf
TERM BLK STRIP MARKER CARRIER datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 16DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 111 I/O 144FBGA datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 3A SOT223 datasheet.pdf