Vishay/Dale RLR05C1582FRB14
RLR05C1582FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1582FRB14
Brief Description
RES 15.8K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1582FRB14.pdf
Availability of RLR05C1582FRB14
QUANTITY
RLR05C1582FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1582FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1582FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1582FRB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1582FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1582FRB14 Details Description
Related parts for RLR05C1582FRB14
SENS 100PSI 22MM 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
MICSCOPE EYEPIECE 10X 800-G425 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 54 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
SR101A03, 230VAC, 1 INPUT, 2 OUT datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.75A 120 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A SJP datasheet.pdf