Vishay/Dale RLR05C1623FSB14
RLR05C1623FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1623FSB14
Brief Description
RES 162K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1623FSB14.pdf
Availability of RLR05C1623FSB14
QUANTITY
RLR05C1623FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1623FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1623FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1623FSB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1623FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1623FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C1623FSB14
MOSFET N-CH 200V 90A PLUS247 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 12V datasheet.pdf
IC CURRENT SHUNT MONITOR 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4P4T 300MA 125V datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 133MHZ 28SSOP datasheet.pdf
DISPLAY ALLNGAP SGL DIGIT SMD datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61 OHM 1W 0.5% RADIAL datasheet.pdf