Vishay/Dale RLR05C1690FSB14
RLR05C1690FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1690FSB14
Brief Description
RES 169 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1690FSB14.pdf
Availability of RLR05C1690FSB14
QUANTITY
RLR05C1690FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1690FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1690FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1690FSB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1690FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1690FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C1690FSB14
CONN HEADER 26POS R/A .100 30AU datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
INDICATOR NEON AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 25POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" GOLD datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 100 OHM 175W datasheet.pdf
CONN KIT HAN 6 HSB SIDE M25 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 75 OHM 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf