Vishay/Dale RLR05C1743FSRSL
RLR05C1743FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1743FSRSL
Brief Description
RES 174K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1743FSRSL.pdf
Availability of RLR05C1743FSRSL
QUANTITY
RLR05C1743FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1743FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1743FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1743FSRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1743FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1743FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C1743FSRSL
CONN FPC VERT 12POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 230VAC TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf
CONN HDR W/PG/SLT 10POS datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT SMT CLIP datasheet.pdf
RES 4.5K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf