Vishay/Dale RLR05C1782FSBSL
RLR05C1782FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1782FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.8K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1782FSBSL.pdf
Availability of RLR05C1782FSBSL
QUANTITY
RLR05C1782FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1782FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1782FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1782FSBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1782FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1782FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C1782FSBSL
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 70POS 2MM SMD datasheet.pdf
BOARD LOGIC 2COMPACT RGB SW SOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 13K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf