Vishay/Dale RLR05C1820FSBSL
RLR05C1820FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1820FSBSL
Brief Description
RES 182 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1820FSBSL.pdf
Availability of RLR05C1820FSBSL
QUANTITY
RLR05C1820FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1820FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1820FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1820FSBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1820FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1820FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C1820FSBSL
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8DMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC REED FLAT PACK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 180MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
RES 332K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS PANEL RA PIN datasheet.pdf
HSPA,5PORT,SCRW,BM datasheet.pdf
CAP CER 100UF 4V X5R 1206 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
60V self-protected low-side IntelliFETTM MOSFET switch IC datasheet.pdf