Vishay/Dale RLR05C1823FSB14
RLR05C1823FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1823FSB14
Brief Description
RES 182K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1823FSB14.pdf
Availability of RLR05C1823FSB14
QUANTITY
RLR05C1823FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1823FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1823FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1823FSB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1823FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1823FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C1823FSB14
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 42SDIP datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2812 datasheet.pdf
CONN RECEPT 14AWG PLUS KEYED datasheet.pdf
OSC MEMS 106.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE FRED 6A 200V DPAK datasheet.pdf