Vishay/Dale RWR89S22R6FMS70
RWR89S22R6FMS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S22R6FMS70
Brief Description
RES 22.6 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S22R6FMS70.pdf
Availability of RWR89S22R6FMS70
QUANTITY
RWR89S22R6FMS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S22R6FMS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S22R6FMS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S22R6FMS70
Related LinksRWR89S2, RWR89S22R6FMS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S22R6FMS70 Details Description
Related parts for RWR89S22R6FMS70
CONN EDGECARD 190PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM ELECT datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
EVAL POE PD CONV 3.3V 6A PM8803 datasheet.pdf