Vishay/Dale RLR05C1872FRRSL
RLR05C1872FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1872FRRSL
Brief Description
RES 18.7K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1872FRRSL.pdf
Availability of RLR05C1872FRRSL
QUANTITY
RLR05C1872FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1872FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1872FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1872FRRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1872FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1872FRRSL Details Description
Related parts for RLR05C1872FRRSL
RES SMD 93.1OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE CAT5E RJ45 PLUG-PLUG 7.62M datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 310MW SOD323F datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A TO252-5 datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 4.4NS 132BGA datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf