Vishay/Dale RLR05C18R7FSRSL
RLR05C18R7FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C18R7FSRSL
Brief Description
RES 18.7 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C18R7FSRSL.pdf
Availability of RLR05C18R7FSRSL
QUANTITY
RLR05C18R7FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C18R7FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C18R7FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C18R7FSRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C18R7FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C18R7FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C18R7FSRSL
CONN HDR 14 PIN GOLD VERT WW datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS43331 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 300MA 572 MOHM datasheet.pdf