Vishay/Dale RLR05C2102FPBSL
RLR05C2102FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2102FPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2102FPBSL.pdf
Availability of RLR05C2102FPBSL
QUANTITY
RLR05C2102FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2102FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2102FPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2102FPBSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2102FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2102FPBSL Details Description
Related parts for RLR05C2102FPBSL
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CABLE TIE HEAVY DUTY 29X3/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGER HE 38-QFN datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf