Vishay/Dale RLR05C2202GPB14
RLR05C2202GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2202GPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2202GPB14.pdf
Availability of RLR05C2202GPB14
QUANTITY
RLR05C2202GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2202GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C2202GPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2202GPB14
Related LinksRLR05C2, RLR05C2202GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2202GPB14 Details Description
Related parts for RLR05C2202GPB14
CTRLR TEMP SSR 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 1A SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 10A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK EXTRUSION 45MM datasheet.pdf