Vishay/Dale RLR05C2402GSB14
RLR05C2402GSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2402GSB14
Brief Description
RES 24K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2402GSB14.pdf
Availability of RLR05C2402GSB14
QUANTITY
RLR05C2402GSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2402GSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C2402GSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2402GSB14
Related LinksRLR05C2, RLR05C2402GSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2402GSB14 Details Description
Related parts for RLR05C2402GSB14
CAP FILM 0.33UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 7.5OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.8A 90 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf