Vishay/Dale RLR05C2491FPRSL
RLR05C2491FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2491FPRSL
Brief Description
RES 2.49K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2491FPRSL.pdf
Availability of RLR05C2491FPRSL
QUANTITY
RLR05C2491FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2491FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2491FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2491FPRSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2491FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2491FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C2491FPRSL
TRANS NPN 60V 2A TO-126 datasheet.pdf
CARDEDGE 15POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS T/H datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE BLUE CMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 140UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 204MA 1.53 OHM TH datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE datasheet.pdf
5MM TRI-LEAD CABLE ASSY datasheet.pdf