Vishay/Dale RLR05C2491FPRSL
RLR05C2491FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2491FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.49K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2491FPRSL.pdf
Availability of RLR05C2491FPRSL
QUANTITY
RLR05C2491FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2491FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2491FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2491FPRSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2491FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2491FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C2491FPRSL
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K 24MHZ OTP 40-DIP datasheet.pdf
IC RECOV/RETIME 2.5GBPS 20TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DL 2MM T/H 8AU datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 9.7A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH GUARD GREEN TOGGLE CUSTOM datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 5W T18 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
1000UF 250V 35X50MM 85C 12000H datasheet.pdf