Vishay/Dale RLR05C2492FSB14
RLR05C2492FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2492FSB14
Brief Description
RES 24.9K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2492FSB14.pdf
Availability of RLR05C2492FSB14
QUANTITY
RLR05C2492FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2492FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C2492FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2492FSB14
Related LinksRLR05C2, RLR05C2492FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2492FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C2492FSB14
IC QUAD PHONE RELAY DRVR 14-DIP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 6.8PF 100V 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DVR HALF-BRIDGE HV 8SOPWRPAD datasheet.pdf
ANALOG MODEM 3-WAY 24V DIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 511 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf