Vishay/Dale RLR05C2550FSBSL
RLR05C2550FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2550FSBSL
Brief Description
RES 255 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2550FSBSL.pdf
Availability of RLR05C2550FSBSL
QUANTITY
RLR05C2550FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2550FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2550FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2550FSBSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2550FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2550FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C2550FSBSL
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.05A 280 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD882 datasheet.pdf
LED ASSY 0.200" 3MM GRN DIFF 2LD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 560UF 10V AXIAL datasheet.pdf