Vishay/Dale RLR05C2670FRBSL
RLR05C2670FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2670FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 267 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2670FRBSL.pdf
Availability of RLR05C2670FRBSL
QUANTITY
RLR05C2670FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2670FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2670FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)267
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2670FRBSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2670FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2670FRBSL Details Description
Related parts for RLR05C2670FRBSL
CONN RECEPT RANG 150POS GOLD PCB datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC REG LDO -6V 1.5A TO220F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 175VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf