Vishay/Dale RLR05C2672FRRSL
RLR05C2672FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2672FRRSL
Brief Description
RES 26.7K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2672FRRSL.pdf
Availability of RLR05C2672FRRSL
QUANTITY
RLR05C2672FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2672FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2672FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2672FRRSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2672FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2672FRRSL Details Description
Related parts for RLR05C2672FRRSL
CONN BLOCK TERMINAL GROUND 10MM datasheet.pdf
TERMINAL STRIP STD 2 POS datasheet.pdf
RES SMD 110KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
METRAL 1000 SIG HDR STR PF 5ROW datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH TRPL SPDT 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf