Vishay/Dale RLR05C2673FPRSL
RLR05C2673FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2673FPRSL
Brief Description
RES 267K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2673FPRSL.pdf
Availability of RLR05C2673FPRSL
QUANTITY
RLR05C2673FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2673FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2673FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2673FPRSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2673FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2673FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C2673FPRSL
CAP CER 47UF 25V Y5U RADIAL datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6"L X 3.25"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 382 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 430MA 2.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf