Vishay/Dale RLR05C26R1FRRSL
RLR05C26R1FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C26R1FRRSL
Brief Description
RES 26.1 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C26R1FRRSL.pdf
Availability of RLR05C26R1FRRSL
QUANTITY
RLR05C26R1FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C26R1FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C26R1FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C26R1FRRSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C26R1FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C26R1FRRSL Details Description
Related parts for RLR05C26R1FRRSL
CAP FILM 1200PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
QUICKBLOC PLC WDU-8 W/CABLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 24A DIRECTFET datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 50K SPI 8DIP datasheet.pdf
CONN RETAINER SINGLE ROW 4POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
HEADER 5.08MM 7POS SOLDERING datasheet.pdf