Vishay/Dale RLR05C2740FRRSL
RLR05C2740FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2740FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 274 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2740FRRSL.pdf
Availability of RLR05C2740FRRSL
QUANTITY
RLR05C2740FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2740FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2740FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2740FRRSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2740FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2740FRRSL Details Description
Related parts for RLR05C2740FRRSL
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DIFF COMP QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 7.5MM datasheet.pdf
LED IND 8MM BLUE 12VDC 20MA datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 51 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM T/H datasheet.pdf