Vishay/Dale RLR05C2800FSRSL
RLR05C2800FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2800FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 280 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2800FSRSL.pdf
Availability of RLR05C2800FSRSL
QUANTITY
RLR05C2800FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2800FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2800FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2800FSRSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2800FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2800FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C2800FSRSL
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 47 OHM 12SRT datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 19W NI-780 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI GAUG 5V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG YELLOW datasheet.pdf
RES 2.77K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf