Vishay/Dale RLR05C2870FMBSL
RLR05C2870FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2870FMBSL
Brief Description
RES 287 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2870FMBSL.pdf
Availability of RLR05C2870FMBSL
QUANTITY
RLR05C2870FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2870FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2870FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2870FMBSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2870FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2870FMBSL Details Description
Related parts for RLR05C2870FMBSL
EVAL MOD FOR BQ2013 datasheet.pdf
REG PROG .8-1.575V 30A 5VIN HORZ datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 4.1A TO-262 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.1A TSOT23-8 datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 8POS datasheet.pdf