Vishay/Dale RLR05C2872FRB14
RLR05C2872FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2872FRB14
Brief Description
RES 28.7K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2872FRB14.pdf
Availability of RLR05C2872FRB14
QUANTITY
RLR05C2872FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2872FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C2872FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2872FRB14
Related LinksRLR05C2, RLR05C2872FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2872FRB14 Details Description
Related parts for RLR05C2872FRB14
IDC CABLE - MPD10K/MC10M/MPD10K datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 3A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 5MM RED datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EUROBLOCK 17POS 5MM BLK datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADF4106SD1Z datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.5V 50W datasheet.pdf