Vishay/Dale RLR05C28R7FRRSL
RLR05C28R7FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C28R7FRRSL
Brief Description
RES 28.7 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C28R7FRRSL.pdf
Availability of RLR05C28R7FRRSL
QUANTITY
RLR05C28R7FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C28R7FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C28R7FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C28R7FRRSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C28R7FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C28R7FRRSL Details Description
Related parts for RLR05C28R7FRRSL
GDT 90V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 759 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS STRGHT PIN datasheet.pdf
STD STSAPR080F120OK datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf