Vishay/Dale RLR05C3001GSB14
RLR05C3001GSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3001GSB14
Brief Description
RES 3K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3001GSB14.pdf
Availability of RLR05C3001GSB14
QUANTITY
RLR05C3001GSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3001GSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C3001GSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3001GSB14
Related LinksRLR05C3, RLR05C3001GSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3001GSB14 Details Description
Related parts for RLR05C3001GSB14
CAP FILM 0.082UF 2% 100VDC 2820 datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A S-MINI datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 3.06V SOT23 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 20W datasheet.pdf
ANT WIRELESS UHF 440MHZ 100W 26" datasheet.pdf