Vishay/Dale RLR05C3003GPBSL
RLR05C3003GPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3003GPBSL
Brief Description
RES 300K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3003GPBSL.pdf
Availability of RLR05C3003GPBSL
QUANTITY
RLR05C3003GPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3003GPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C3003GPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3003GPBSL
Related LinksRLR05C3, RLR05C3003GPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3003GPBSL Details Description
Related parts for RLR05C3003GPBSL
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER 9POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
FUSE FAST 5A 250V MIDGET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
BERGSTIK II DUAL ST datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.4A 42 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP MICA 33PF 5% 4KV SMD datasheet.pdf