Nichicon UKL1C680MED1TD
UKL1C680MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1C680MED1TD
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UKL1C680MED1TD.pdf
Availability of UKL1C680MED1TD
QUANTITY
UKL1C680MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1C680MED1TD
Internal Part NumberEIS-UKL1C680MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current160mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1C680MED1TD
Related LinksUKL1C68, UKL1C680MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1C680MED1TD Details Description
Related parts for UKL1C680MED1TD
FIXED IND 100UH 370MA 1.58 OHM datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
2.5MM BRD-IN TERMINAL LOOSE datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 92MA 23 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 SLVR datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
TV 8C 8#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf