Vishay/Dale RLR05C3003GPRSL
RLR05C3003GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3003GPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 300K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3003GPRSL.pdf
Availability of RLR05C3003GPRSL
QUANTITY
RLR05C3003GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3003GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C3003GPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3003GPRSL
Related LinksRLR05C3, RLR05C3003GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3003GPRSL Details Description
Related parts for RLR05C3003GPRSL
ROUND SPACER #4 BRASS 3/8" datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER PAR 24SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 145POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 2.54MM T/H datasheet.pdf