Vishay/Dale RLR05C3011FRB14
RLR05C3011FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3011FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.01K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3011FRB14.pdf
Availability of RLR05C3011FRB14
QUANTITY
RLR05C3011FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3011FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C3011FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3011FRB14
Related LinksRLR05C3, RLR05C3011FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3011FRB14 Details Description
Related parts for RLR05C3011FRB14
CONN HEADER 32POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 4V 20% 2910 datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 ACETAL 2MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 160VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf