Vishay/Dale RLR05C3091FSBSL
RLR05C3091FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3091FSBSL
Brief Description
RES 3.09K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3091FSBSL.pdf
Availability of RLR05C3091FSBSL
QUANTITY
RLR05C3091FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3091FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C3091FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3091FSBSL
Related LinksRLR05C3, RLR05C3091FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3091FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C3091FSBSL
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 22K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
SLDSW 5A 0.5M RSDPB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15076K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
MACHINE CRIMP ACCY datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
IC DISPLAY DRIVER 32CH 80V 40DIP datasheet.pdf