Vishay/Dale RLR05C3091FSBSL
RLR05C3091FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3091FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.09K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3091FSBSL.pdf
Availability of RLR05C3091FSBSL
QUANTITY
RLR05C3091FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3091FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C3091FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3091FSBSL
Related LinksRLR05C3, RLR05C3091FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3091FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C3091FSBSL
IC REG LDO 5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 275MA 3.7 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
CABLE W/PACKARD CONNECTOR 80" datasheet.pdf
FUSE 100A 32VDC F/A LIMITER datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
NSCC HYB RCPT HSG GRY 6POS datasheet.pdf
CONN INSERT 9POS PIN datasheet.pdf