Vishay/Dale RLR05C30R0GPBSL
RLR05C30R0GPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C30R0GPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C30R0GPBSL.pdf
Availability of RLR05C30R0GPBSL
QUANTITY
RLR05C30R0GPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C30R0GPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C30R0GPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C30R0GPBSL
Related LinksRLR05C3, RLR05C30R0GPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C30R0GPBSL Details Description
Related parts for RLR05C30R0GPBSL
IC MONITOR SUPPLY 4.6V SOT-223 datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PWRBLADE V/T LF REC datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
090III 4P PLUG ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT SWITCH 7.5A AC/DC datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 125 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf