Vishay/Dale RLR05C3160FPRSL
RLR05C3160FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3160FPRSL
Brief Description
RES 316 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3160FPRSL.pdf
Availability of RLR05C3160FPRSL
QUANTITY
RLR05C3160FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3160FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C3160FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3160FPRSL
Related LinksRLR05C3, RLR05C3160FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3160FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C3160FPRSL
TVS DIODE 58.1VWM 121VC DO15 datasheet.pdf
RES SMD 7.87 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.3V 15A OUTPUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER SI7005 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 36V 10W datasheet.pdf