Vishay/Dale RLR05C35R7FSRSL
RLR05C35R7FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C35R7FSRSL
Brief Description
RES 35.7 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C35R7FSRSL.pdf
Availability of RLR05C35R7FSRSL
QUANTITY
RLR05C35R7FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C35R7FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C35R7FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C35R7FSRSL
Related LinksRLR05C3, RLR05C35R7FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C35R7FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C35R7FSRSL
IC INVERTER HEX 14SOP datasheet.pdf
IC MPU I.MX21 266MHZ 289MAPBGA datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 50TSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
ANT WHIP WB VHF BA 34-40MHZ datasheet.pdf
FILTER RC EMI SMD datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 40 AWG 100 FT OR datasheet.pdf