Vishay/Dale RLR05C3601GSRSL
RLR05C3601GSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3601GSRSL
Brief Description
RES 3.6K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3601GSRSL.pdf
Availability of RLR05C3601GSRSL
QUANTITY
RLR05C3601GSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3601GSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C3601GSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3601GSRSL
Related LinksRLR05C3, RLR05C3601GSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3601GSRSL Details Description
Related parts for RLR05C3601GSRSL
DIODE ZENER 27V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1KV 2.1A TO277 datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 423K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
2200UF 6,3V 10X16MM 85C 3500H datasheet.pdf